Blog kategorie
Keto czy low carb? Podobieństwa i różnice
Keto czy low carb? Podobieństwa i różnice

Czym różni się dieta low carb od keto?

     Czy różnice między tymi dietami są tak aż tak duże? Przecież obie opierają się na zmniejszeniu ilości spożywanych węglowodanów (cukrów) w diecie. Z tego artykułu dowiesz się o:

  • Rozkładzie makroskładników (czyli białka, tłuszczu i węglowodanów) w dietach niskowęglowodanowych.
  • Wybór odpowiedniego modelu diety jest ważny - mała wskazówka.
  • Różnicach między dietą low carb a keto.
  • Podobieństwa diet niskowęglowodanowych.

 

 

ROZKŁAD MAKRO W DIETACH NISKOWĘGLOWODANOWYCH

     Aby wiedzieć jakie najważniejsze różnice występują pomiędzy tymi dietami musimy sobie najpierw przypomnieć podstawy każdej z nich. 

  1. W diecie ketogenicznej najważniejszym źródłem energii jest dla nas tłuszcz, który stanowi 75-80% dziennego spożycia. Węglowodany to zaledwie 5-10% codziennej diety, natomiast białka 5-10%. Organizm przy tej diecie energię pobiera z tłuszczu
  2. W diecie low carb, również głównym substratem pozostaje tłuszcz, jednak w mniejszym stopniu. Jego dzienna podaż stanowi około 55-65%, zależy to tak naprawdę od tego jaki model diety się wybrało. Węglowodany to 10-25%, natomiast reszta to białka. Podczas tej diety organizm pobiera energię z węglowodanów, jednak jest ich na tyle mało, że poziom insuliny we krwi stabilizuje się.







DOBÓR ODPOWIEDNIEGO MODELU ŻYWIENIA:

     Weźmy pod lupę osobę, której zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 4000kcal i korzysta z 25% podaży dziennej węglowodanów w diecie. Oznacza to, że taka osoba spożywa w ciągu dnia około 250g cukrów. 

 

Czy jest to odpowiednia podaż na diecie low carb? 

 

 Wiemy dobrze, że to dużo. Zależy to oczywiście od wielu czynników, natomiast warto zwracać na takie rzeczy uwagę. 



DIETA LOW CARB I KETO - RÓŻNICE 

    Najważniejszą dla wielu osób różnicą jest to, że dieta low carb jest mniej restrykcyjna od diety keto. 

Początkowa adaptacja przy diecie ketogenicznej często łączy się z uczuciem większego głodu. Jest to spowodowane wykluczeniem z diety cukrów, z których organizm pierwotnie korzystał energię. Cały proces adaptacyjny trwa kilka tygodni, dlatego dużo osób poddaje się na początku.

Dla osób mniej zdyscyplinowanych oraz nie lubiących odmawiać sobie przyjemności codziennego życia dieta low carb będzie dobrym rozwiązaniem.

Trzeba zaznaczyć, że podczas diety ketogenicznej na takie odstępstwa nie można sobie pozwolić, gdyż wypadnie się ze stanu ketozy. Są oczywiście małe wyjątki, natomiast występują one rzadko. 

 

PODOBIEŃSTWA DIET NISKOWĘGLOWODANOWYCH

Obie diety opierają się na podobnych zasadach, dzięki którym możemy nauczyć się dobrych nawyków żywieniowych:

  • zwiększenie podaży produktów bogatych w zdrowe tłuszcze (pestki, nasiona, orzechy, oliwa z oliwek, tłuste ryby, jaja itd.).
  • znaczne zmniejszenie podaży cukrów w diecie.
  • poprawienie jakości danych posiłków.
  • zmniejszenie poziomu insuliny i glukozy we krwi co skutkuje mniejszymi wyrzutami i spadkami energii.
  • potrzeba liczenia makroelementów w diecie.

Diety niskowęglowodanowe stają się coraz bardziej popularne, dlatego warto sięgnąć po radę specjalisty lub samemu spróbować edukacji w tym temacie. Może akurat to będzie dla ciebie droga w kierunku lepszego samopoczucia.

 

 

BIBLIOGRAFIA

1.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

2.Wilson, J., Lowery, R. “The Ketogenic Bible. The Authoritative Guide to Ketosis"


 O Autorce:

Studentka dietetyki na Szczecińskiej Akademii Nauk Stosowanych “Collegium Balticum”.

Już od czasów wczesnoszkolnych interesuje się wiedzą z zakresu dietetyki. Cały czas powiększa swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach, czytając książki czy najnowsze badania. Dąży do znalezienia źródła problemu i odpowiednio przeprowadzonej interwencji wraz z edukacją pacjenta. Jej największe zainteresowania dotyczą dietetyki klinicznej oraz psychodietetyki.  Na stronie happyketo.pl dzieli się wiedzą na temat diety ketogenicznej.


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl