
CZY DIETA KETOGENICZNA JEST BEZPIECZNA?
Dieta ketogeniczna jest jedną z tych, która wywołuje najwięcej kontrowersji wśród społeczeństwa. Każda dieta nieprawidłowo stosowana może nieść za sobą konsekwencje w postaci niedoborów lub przeciwwskazania przez aspekty zdrowotne danej osoby. Dlatego bez odpowiedniej wiedzy powinniśmy pierwszorzędnie kierować się do specjalisty.
Z tego artykułu dowiesz się o:
- Niedoborach na diecie keto.
- Przeciwwskazaniach stosowania diety ketogenicznej - zagrożenia zdrowotne.
NIEDOBORY NA DIECIE KETO
Każda dieta, która nie zostanie odpowiednio zbilansowana może skutkować różnymi niedoborami. Podczas diety keto większość osób skupia się na wyeliminowaniu jak największej ilości węglowodanów z diety, zapominając, że głównym źródłem witamin, składników mineralnych w naszej diecie są owoce i warzywa. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać o odpowiedniej ich podaży aby nie wypaść z ketozy. Jakie niedobory występują najczęściej?:
- witaminy z grupy B, zwłaszcza B6, B1.
- kwas foliowy.
- witamina C.
- minerały to najczęściej: potas, wapń, magnez.
Na diecie keto, zwłaszcza rozpoczynając ją dużym problemem jest niedobór elektrolitów spowodowany znaczną utratą wody z organizmu. Należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, gdyż może to wywołać niepożądane efekty jak zawroty głowy, słabe samopoczucie, zmęczenie. Można się wspomóc również suplementacją.
Błonnik to następny element diety, o którym często zapominamy. Poprawia on perystaltykę jelit, wpływa na produkcję SCFA, bierze udział w produkcji “dobrych bakterii” jelitowych i wiele więcej. Podczas keto, najwięcej niego znajdziemy w zielonych warzywach (szpinak, jarmuż, cukinia, brokuły, sałata, szparagi itd.).
PRZECIWWSKAZANIA STOSOWANIA DIETY KETOGENICZNEJ
Przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej to głównie choroby współistniejące. Obejmują one różne dolegliwości: pogorszenie samopoczucia, zaostrzenia choroby, zagrożenia dla zdrowia/życia. Nie należy mylić tego z objawami przejścia na tą dietę, czyli np keto grypą. Do takich chorób należą:
- Cukrzyca typu 1 → mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, że keto jest stworzoną dietą dla diabetyków. Jednak mogą tu wynikną niepożądane efekty takie jak:
- Hipoglikemia (duży spadek ilości cukru we krwi).
- Niebezpieczna utrata wagi.
- Zwiększenie ryzyka wystąpienia kwasicy ketonowej.
- Problem z dostosowaniem ilości insuliny pod poziom cukru we krwi.
- Choroby nerek → możemy tu zwrócić uwagę na przewlekłą chorobę nerek lub kamicę nerkową. Jeżeli borykamy się z tego typu problemami zwiększenie ilości ciał ketonowych we krwi oraz wydalanie dużej ilości kwaśnego moczu co wiąże się z intensywniejszą pracą nerek może stanowić kłopot. Jest coraz więcej badań, które obalają niektóre z tych teorii, jednak na ten moment jest ich na tyle mało, że przed przejściem na dietę konieczna jest konsultacja z odpowiednim specjalistą.
- Inne choroby lub dolegliwości, w których konieczna jest konsultacja z lekarzem/dietetyki:
- choroby trzustki
- zaburzenia pracy wątroby
- schorzenia woreczka żółciowego
Ciąża jest stanem fizjologicznym, w którym nie jest zalecane przechodzenie na keto dietę. Po pierwsze nie jest to moment kiedy powinno się myśleć o redukcji tkanki tłuszczowej. Najważniejszą sprawą jest zapewnienie odpowiedniej podaży składników mineralnych, witamin dla matki i dziecka. Dieta w tym przypadku ma wpływ na rozwój malucha. Ketoadaptacja tym bardziej nie jest odpowiednia. Okres laktacji również nie jest dobrym momentem na wprowadzenie keto. Zapotrzebowanie kaloryczne w tym czasie wzrasta o około 500kcal, natomiast to co jemy, je również dziecko spożywając pokarm matki. Dziecko przez ten okres jest narażone na dużą ilość alergenów, co zaleca nam odpowiednią elastyczność diety oraz eliminacje niektórych składników.
Wszystkie wyżej wymienione przypadki wskazują na to, że jest się w grupie osób narażonych na niepożądane efekty diety. W takim przypadku ważne jest robienie badań kontrolnych, konsultacje z lekarzem, kiedy chce się podjąć danej diety.
Artykuł w pigułce:
Przechodząc na dietę ketogeniczną musimy wiedzieć, że tak jak każda inna dieta, źle stosowana naraża nas na niedobory lub efekty niepożądane. Najczęstsze niedobory z jakimi możemy się spotkać podczas diety dotyczą: witamin z grupy B, kwasu foliowego, witaminy C, magnezu, potasu czy wapnia. Przechodząc na keto ważną sprawą jest regularne uzupełnianie płynów, gdyż podczas ketoadaptacji dużo z nich tracimy co łączy się ze sporym niedoborem elektrolitów. Musimy pamiętać o odpowiedniej podaży błonnika, którego najwięcej znajdziemy w warzywach zielonych. Przeciwwskazania stosowania diety ketogenicznej dotyczą głównie osób z chorobami współistniejącymi takimi jak: cukrzyca typu 1, choroby nerek, choroby trzustki, zaburzenia pracy wątroby czy schorzenia woreczka żółciowego. Ciąża i laktacja to stany fizjologiczne, w których również nie jest wskazane przejście na keto. Jeżeli znajdujesz się w grupie osób dla, których dieta keto jest przeciwwskazana, bądź pod opieką lekarza. |
Bibliografia:
https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-ketogenna/
Wilson, J., Lowery, R. “The Ketogenic Bible. The Authoritative Guide to Ketosis” Copyright for the Polish edition by Wydawnictwo Vital, Białystok 2018.
O Autorce:
Studentka dietetyki na Szczecińskiej Akademii Nauk Stosowanych “Collegium Balticum”.
Już od czasów wczesnoszkolnych interesuje się wiedzą z zakresu dietetyki. Cały czas powiększa swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach, czytając książki czy najnowsze badania. Dąży do znalezienia źródła problemu i odpowiednio przeprowadzonej interwencji wraz z edukacją pacjenta. Jej największe zainteresowania dotyczą dietetyki klinicznej oraz psychodietetyki. Na stronie happyketo.pl dzieli się wiedzą na temat diety ketogenicznej.