
SUPLEMENTACJA NA DIECIE KETO
Przechodząc na dietę ketogeniczną nasz organizm przyzwyczaja się do nowych nawyków, zaczyna czerpać energię z innego źródła, którym jest tłuszcz. Początkowo możemy doświadczyć różnych skutków ubocznych, które są związane ze spadkiem ilości mikroelementów w naszym organizmie. Jednak po czasie ich poziom się stabilizuje. Co warto wiedzieć i jakimi suplementami można się wspomagać podczas diety ketogenicznej? Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie mikroelementy warto suplementować podczas diety ketogenicznej?
- Czym są ketony egzogenne?
- Kilka słów o oleju MCT.
Suplementacja mikroelementów podczas diety ketogenicznej.
Do mikroskładników zaliczamy witaminy i składniki mineralne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Badania wskazują, że podczas pierwszych tygodni stosowania diety keto poziom tych elementów znacznie spada. Dzieje się tak ze względu na to, że skupiając się na wybieraniu pokarmów bogatych w tłuszcze zapominamy o jedzeniu warzyw, które są ich bogatym źródłem. Jakie są inne przyczyny niedoborów i co warto suplementować?:
- Elektrolity → po rozpoczęciu keto diety ich poziom znacznie spada. Dzieje się tak, gdyż organizm zaczyna wydalać nadmiar sodu oraz wody z organizmu. Spadek poziomu insuliny również powoduje niedobory elektrolitów. Zaliczamy do nich szczególnie: sód, potas, wapń oraz magnez. Po paru tygodniach poziom elektrolitów się stabilizuje jednak podczas adaptacji warto zadbać o ich suplementację oraz dobre nawodnienie organizmy aby uniknąć skutków ubocznych takich jak: ból głowy, zmęczenie, drgania mięśni itd.
Do tej grupy elektrolitów zaliczamy głównie: sód, potas, magnez i wapń.
- Witamina D → jej niedobór występuje u ok. 80% Polaków. Dieta keto zmniejsza ryzyko jej niedoboru jednak nadal suplementacja jest wskazana, gdyż wspiera ona absorpcję innych składników odżywczych jak np. wapń.
- Witamina B12 → również występują duże niedobory. Przy diecie keto mięsnej raczej nie ma się o co martwić, natomiast kiedy ktoś stosuje dietę bezmięsną, suplementacja witaminy B12 jest wskazana.
Czym są ketony egzogenne?
Ketony wytwarzają się w organizmie w odpowiednich warunkach fizjologicznych np. głodówka, skrajne ograniczenie kalorii lub stosowanie diety ketogenicznej. Naukowcy stworzyli ketony egzogenne, czyli wyizolowane ciała ketonowe w formie suplementu. Nazywają się one egzogennymi, gdyż powstają poza organizmem. Jest to dobry sposób aby wspomóc działanie diety ketogenicznej, zwiększyć stężenie ciał ketonowych w organizmie.
Suplementacja ketonów egzogennych nie jest tym samym co dieta ketogeniczna, nie zastąpi jej, ale może ją wspomóc:
- Pomagają one w kontroli apetytu oraz zmniejszania głodu.
- W przypadku wyjścia z ketozy są dobrym rozwiązaniem wspomagającym powrót do niej.
Olej MCT
Olejem MCT nazywamy średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Ich metabolizm różni się tym, że mogą one zostać bezpośrednio wchłonięte do krwi bez udziału enzymów, sprawia to ,że są łatwiej przyswajalne. MCT wędrują prosto do wątroby gdzie mogą posłużyć jako natychmiastowe źródło energii lub ulec przekształceniu w ketony.
Osoby na diecie keto często wspomagają się olejem MCT, bo zwiększa on stężenie ketonów we krwi i łatwo się wchłania. Dobrze sprawdzi się także podczas ketoadaptacji.
Wzbogacenie diety ketogenicznej o suplementy MCT i pokarmy w nie bogate to super pomysł, jednak chcąc podnieść stężenie ketonów nie powinniśmy polegać jedynie na MCT.
Artykuł w pigułce:
Dieta ketogeniczna tak jak każda inna dieta nieprawidłowo stosowana może doprowadzić do niedoborów lub efektów niepożądanych. Jakie suplementy stosować podczas tej diety? Ważne jest aby zwrócić uwagę na odpowiednią podaż elektrolitów, gdyż podczas adaptacji może wystąpić ich niedobór co skutkuje: bólami głowy, drżeniem mięśni, zawrotami głowy, mdłościami itd. Dlatego warto suplementować elektrolity, do których zaliczamy: sód, potas, magnez, wapń. Ważne jest także dobre nawodnienie organizmu. Inne mikroelementy, które warto stosować: witamina D, witamina B12(szczególnie w przypadku diety bezmięsnej). Ketony egzogenne to suplement, który został wyizolowany z ciał ketonowych. Dzięki niemu możemy podwyższyć stężenie ciał ketonowych we krwi, wspomóc ponowne wejście w ketozę kiedy z niej wyjdziemym, zmniejsza również głód i stabilizuje apetyt. Oleje MCT to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które z łatwością wchłaniają się do krwi co sprawia, że są łatwiej przyswajalne, dzięki nim zachodzi szybsza produkcja ketonów. Super suplement, zwłaszcza podczas adaptacji. |
Bibliografia
Wilson, J., Lowery, R. “The Ketogenic Bible. The Authoritative Guide to Ketosis” Copyright for the Polish edition by Wydawnictwo Vital, Białystok 2018.
O Autorce:
Studentka dietetyki na Szczecińskiej Akademii Nauk Stosowanych “Collegium Balticum”.
Już od czasów wczesnoszkolnych interesuje się wiedzą z zakresu dietetyki. Cały czas powiększa swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach, czytając książki czy najnowsze badania. Dąży do znalezienia źródła problemu i odpowiednio przeprowadzonej interwencji wraz z edukacją pacjenta. Jej największe zainteresowania dotyczą dietetyki klinicznej oraz psychodietetyki. Na stronie happyketo.pl dzieli się wiedzą na temat diety ketogenicznej.